Realizacja transmisji

Każdy kto zaczyna przygodę z transmisjami w internecie staje przed dylematem: ..a co wybrać do realizacji transmisji?

Jeśli chcemy zrobić jednorazowe wydarzenie, przygotowujemy raz na rok jakiś "event" - to powinniśmy wybrać firmę zewnętrzną, która zrealizuje transmisję.

Jeżeli projekt tworzymy we własnym zakresie to..

Transmisje można uruchomić na wiele sposobów. Najczęściej streaming uruchamiany jest:
- kamery IP
kodek video H264; jeżeli przekaz z audio- najlepiej kodek AAC; może być inny ale mogą wystąpić problemy z transkodowaniem do AAC; dla 720p /1280x720/ bitrate 1500-2500, przy punktach widokowych, gadających głowach wystarczy 1500; 25fps; kamera IP produkuje strumień po RTSP - i taki adres strumienia jest potrzebny do transmisji; ważne: ip kamery musi być najlepiej stałe, ew. jakiś dyndns; port standardowy to 554, ale może być to każdy inny; jeżeli mamy po drodze Router - przekierowujemy odpowiednie porty tak żeby RTSP spokojnie "wyszło w świat".
ważne: to kamera jest odpytywana przez serwery; dlatego wykorzystanie jej do streamingu na youtube czy facebook jest dla zwykłego użytkownika problematyczne; oczywiście można to zrobić: komputer i programik do wysłania na youtube - uwagi - dobry komputer działający 24h, dobre łącze i .. lecimy. Albo.. wykorzystujemy steam360.pl

- komputera z odpowiednim oprogramowaniem
komputer i5 albo wyżej, oprogramowanie np. profesjonalny Telestream , open OBS , XSplit albo cokolwiek innego...

- smartfona z odpowiednią aplikacją

- z wykorzystaniem sprzętowego enkodera - enkodery sprzętowe zaczynają się od kilku tysięcy złotych

i pozostałe..

Generalnie należy podzielić transmisję internetową na dwa .. etapy?
Pierwsze: Realizacja za pomocą.. jednym słowem "źródła obrazu i dźwięku" -tu tworzymy telewizję- czyli kamery, miksery, komputery, grafiki i audio ... i... na końcu mamy sygnał audio i video. W zależności od wykorzystanego sprzętu różne wejścia/wyjścia (hdmi, sdi czy "jakieśtam" już nie używane obecnie).

Drugi: Należy sygnał audio/video doprowadzić do urządzenia, które zamieni nam to wszystko na jeden strumień i wyśle w świat, do serwerów. Może to być komputer z odpowiednią kartą - profesjonalne zaczynają się od 2-3 tysiące. Jakie? A wg uznania, ceny i firmy... jest tego b.dużo. Strumień z reguły produkowany jest w protokole RTMP lub RTSP i wysyłany do serwera strumieniowego.

Wykorzystując kamerę IP - w zasadzie dwa etapy mamy zamknięte w kamerze IP; pozostaje umiejętna konfiguracja kamery.

Najważniejsze - do każdej transmisji, bez względu na to jak i gdzie jest realizowana... niezbędne jest DOBRE łącze internetowe, i nie zależy nam na dużej wartości Mb/s -to też ważne, oczywiście- ale STABILNE, unikamy radiolinii itp. LTE czy WiFi ... 
Wskazany jest - kabel. Wskazany, czyli na tych wymienionych także zrealizujemy.

Najważniejsze kolejne - źródło obrazu powinno być jak najwyższej jakości. Zawsze można jakość zmniejszyć ale nigdy jej nie poprawisz jeśli źródłem jest kiepska kamera.

Najważniejsze kolejne - wszelkie zmiany w źródłach obrazu winny być wykonywane na etapie realizacji - videomiksery itd, nie licz na to, że zrobisz to bez problemowo już na etapie samego streamingu.